Educational excellence in a caring Christian community that respects and celebrates diversity

Faculty & Staff

CMIS is licensed by the Ministry of Foreign Affairs, owned by the Church of Christ in Thailand (CCT), a national Protestant organization, and operated through a nine-member Board of Directors.  The school is governed by a Board of Directors chosen from the CMIS community and appointed by the Foundation of the Church of Christ in Thailand. The current school board members are listed below.  The day-to-day activities of the school are run by the Executive Committee composed of the Head of School, Thai Director, School Manager, two Principals, and two School Director Assistants.

Our teachers and administrators are highly qualified professionals from eleven different countries, including Australia, Canada, France, India, Myanmar, The People’s Republic of China, South Africa, Sweden, Switzerland, Thailand, the U.K., and the U.S.A. Our educators are certified teachers with almost half holding advanced degrees.

Board of Directors

Dr. Amnuay Tapingkae
Dr. Amnuay Tapingkae
Chairperson
Dr. Yuthachai Damrongmanee
Dr. Yuthachai Damrongmanee
School Director/Manager
Dr. Cherie Kinnersley
Dr. Cherie Kinnersley
Superintendent
Dr. Jung Won Kim
Dr. Jung Won Kim
BOD Member
Kathryn McDaniel
Kathryn McDaniel
BOD Member
Sinturong Pannavalee
Sinturong Pannavalee
BOD Member
Zhuangwei Huang
Zhuangwei Huang
PTG Representative
David Dennison
David Dennison
High School - Theater Teacher | Teacher Representative

School Management Team

Dr. Yuthachai Damrongmanee
School Director/Manager
Dr. Cherie Kinnersley
Superintendent
Robert Taylor
High School Principal
Tyler Stinchcomb
Elementary Principal
Dr. Troy Regis
Middle School Principal
Peay Tananone
Assistant School Director for Administration
Pratumwan (Dtoh) Jittawong
Assistant Manager/Head of Finance

Directors

Justin Bright
Director of Curriculum and Instruction
Dr. Ira Canada
Director of Student Support
Atipu Chumcheunsook
Human Resource Director
Paul McGowan
Athletics & Activities Director
Melody Morse
Admissions and Marketing Director
Bradley Shank
IT Director
Nunn (Jack) Sirisujin
Chaplain/Policy, Strategic Planning, and Quality Assurance Director

Preschool

Warinya (Jib) Panchaipoom
Instructional Assistant - Preschool
Supatra (Tong) Srisangjan
Instructional Assistant - Preschool
Sarah Dennison
Homeroom Teacher - Preschool
Denise Price
Homeroom Teacher - Preschool

Elementary School

Tamara De La Loza
Homeroom Teacher - Grade 2
Steven Di Luca
Homeroom Teacher - Grade 4
India Gray
Homeroom Teacher - Grade 3
Katie Hopkins
Homeroom Teacher - Grade 1
Brendan Kehoe
Homeroom Teacher - Grade 5
Hannah Akyiano
Homeroom Teacher - Kindergarten
Christopher Bickle
Homeroom Teacher - Kindergarten
Wareeporn (Aew) Oonnang
Instructional Assistant - Kindergarten
Naranun (Ae) Punin
Instructional Assistant - Kindergarten
Sydney Rothenbush
Homeroom Teacher - Grade 1
Tamonwan Chaiwan
Instructional Assistant - Grade 1
Worapa (Gift) Phuphaisal
Instructional Assistant - Grade 1
Jonas Enehaug
Homeroom Teacher - Grade 2
Kanyarut Chairat
Instructional Assistant - Grade 2
Suttida Khunjinda
Instructional Assistant - Grade 2
Yunae Wilson
Homeroom Teacher - Grade 3
Scott Colafella
Homeroom Teacher - Grade 4
Dr. Worawan (Air) Nimitpongkul
Thai Teacher
Atchara (Big) Puangjakta
Thai Teacher
Rungrat (Daeng) Yongprasert
Thai Teacher

Humanities

Mathew Cameron
High School - English Teacher
Jeremy Freeman
Middle School - English Teacher
Timothy Hobson
High School - Social Studies Teacher
Siobhan Johnson
High School - English Teacher
Dr. Scott Satterfield
High School - English Teacher
Matthew Sawyer
High School - English Teacher
Kerry Storey
Middle School - English Teacher

Math

Rachna Danghorachai
Middle School - Math Teacher | High School - Math Teacher
Jaewon Knickerbocker
High School - Math Teacher
Tabitha Mark
High School - Math Teacher
Deborah Merritt
Middle School - Math Teacher

Science

Dr. Graeme Ritchie
Middle School - Science Teacher | High School - Science Teacher
Jariya (Rua) Leelasukseree
Lab Assistant
Lydiah Bodo
Middle School - Science Teacher
Jockey Pajegal
Middle School - Science Teacher
Jaco van Schalkwyk
High School - Science Teacher

World Languages

Gaelle Fortuna
Middle School - French Teacher | High School - French Teacher
Daniel Goldstein
Middle School - Spanish Teacher | High School - Spanish Teacher
Ayixianmu (Siem) Maihesuti
Middle School - Mandarin Teacher | High School - Mandarin Teacher
Warangkana (Bird) Puangmalai
Thai Teacher
Watcharee (Jahm) Sirikiatkit
Thai Teacher
Theerasak (Noom) Somsai
Thai Teacher
Phannipha (Amp) Wongpapharat
Thai Teacher

K-12 Specials

David Dennison
High School - Theater Teacher | Teacher Representative
Emily Barnes
Elementary School - Art Teacher
Casey Grove
Middle School - Music Teacher | High School - Music Teacher
Sallyanne Wichai
Middle School - PE Teacher | High School - Dance Teacher
Keisha Green
Elementary School - PE Teacher
Karin Mekara
Elementary School - Music Teacher
Dominic Buss
High School - PE Teacher
Olimpia Cervantes Varela
Librarian
Jason Coe
Middle School - Art Teacher
William Langston
High School - Art Teacher
Paul McGowan
Athletics & Activities Director
Thanakrit (Earth) Namkaeo
AD Assistant

Student Support

Dr. Ira Canada
Director of Student Support
Jamie Ball
Student Support Teacher
Kristine Cariello
Service Learning Coordinator
Cynthia Chestnut
Middle School Counselor
Sylvia James
Academic Coordinator
Robert Johnson
Service Learning Coordinator | Spiritual Advisor
Douglas Johnston
Secondary School Counselor
Kirana (Bank) Khaocholongkieng
School Nurse
Laura Jean King
Student Support Teacher
Kimanta Moodley
Elementary School Counselor
Siam Namwong
School Nurse
Suttiluck (Aon) Sangsuwan
Academic Coordinator
Kanako Suwa
EAL Coordinator

Library

Olimpia Cervantes Varela
Librarian
Aticha Inthararatsamee
Library Assistant

IT

Bradley Shank
IT Director
Michele Renee Daspit
Middle School - IT Teacher
Nathan Kieffer
Secondary School - IT Teacher
Prinya (Tom) Tepasom
IT Network Administrator
Chanoknard (Dtan) Kumkiti
IT Powerschool Admin | Public Relations Assistant
Chauncey Pelton
Technology Coach

Policy, Strategic Planning, and Quality Assurance

Nunn (Jack) Sirisujin
Chaplain/Policy, Strategic Planning, and Quality Assurance Director
Thitiya (Mod) Saengmanee
Quality Assurance Officer

Admissions & Marketing

Melody Morse
Admissions and Marketing Director
Pianghatai (Jan) Sommana
Admissions Assistant | Receptionist | Student Services Officer

Finance

Pratumwan (Dtoh) Jittawong
Pratumwan (Dtoh) Jittawong
Assistant Manager/Head of Finance
Duangdeun (Deun) Sangsupanee
Duangdeun (Deun) Sangsupanee
Finance Officer
Arpaporn (Kai) Rodpoung
Arpaporn (Kai) Rodpoung
Accountant
Norrasate (Norr) Chaibut
Norrasate (Norr) Chaibut
Financial Analyst

Human Resources

Atipu Chumcheunsook
Atipu Chumcheunsook
Human Resource Director
Sarocha (Few) Nakkaew
Sarocha (Few) Nakkaew
Human Resource Officer
Kunlaphat (Baifern) Sripray
Kunlaphat (Baifern) Sripray
Human Resource Officer

Registration & Student Services

Sarawit (Faan) Indhaphan
Sarawit (Faan) Indhaphan
Registrar and Visa Officer
Panida (Noi) Sintumat
Panida (Noi) Sintumat
Registration & Student Services Officer

Purchasing

Sasathorn (Nui) Chujinda
Sasathorn (Nui) Chujinda
Purchasing Agent | Supply Supervisor
Sootthinun (Nong) Guntakat
Sootthinun (Nong) Guntakat
School Supply Officer
Nattida (Tidtee) Yonniyom
Nattida (Tidtee) Yonniyom
Purchasing Officer

Events

Preticia (Pat) Tongsuk
Preticia (Pat) Tongsuk
Community Events Coordinator
Chanaporn (Torr) Chairaun
Chanaporn (Torr) Chairaun
Reservations & Transportation Officer

Administrative Office

Natthaya Sinsuphan
Natthaya Sinsuphan
Administrative Office Coordinator
Banjong (Berm) Wichai
Banjong (Berm) Wichai
Photocopy & Services Officer
Salvalux (Joy) Yimhin
Salvalux (Joy) Yimhin
Executive Assistant
Thiraphan (Keng) Muenphinit
Thiraphan (Keng) Muenphinit
Driver/Messenger

Facilities & Maintenance

Udom (Den) Timun
Udom (Den) Timun
Facilities & Maintenance Coordinator
Anupong Duangmanee
Anupong Duangmanee
Security Guard
Thanom (Norm) Chamnan
Thanom (Norm) Chamnan
Custodian
Pramuan (Muan) Chiangsa
Pramuan (Muan) Chiangsa
Custodian
Boonsri (Boonsri) Viriya
Boonsri (Boonsri) Viriya
Custodian
Tapakon Bunsung
Tapakon Bunsung
Custodian
Mayuree (Laa) Chulaotakul
Mayuree (Laa) Chulaotakul
Custodian
Junchai (Junchai) Khumtui
Junchai (Junchai) Khumtui
Custodian
Rojana (Noo Na) Misiri
Rojana (Noo Na) Misiri
Custodian
Srila (Srila) Pramala
Srila (Srila) Pramala
Custodian
Tassanee (Daeng) Sompan
Tassanee (Daeng) Sompan
Custodian
Daoruang (Ruang) Suwan
Daoruang (Ruang) Suwan
Custodian
Darathong (Daeng) Wongjak
Darathong (Daeng) Wongjak
Custodian
Vichit (Daeng) Srimoon
Vichit (Daeng) Srimoon
Repairman | Carpenter

Educational excellence in a caring Christian community that respects and celebrates diversity